Jak nosić bliźniaki w chuście?

Jak nosić bliźniaki w chuście?

Zawsze podziwiam rodziców bliźniaków. Nie da się ukryć, że stają przed dużym wyzwaniem! Jednak myślę i widzę to, po rodzicach bliźniaków, że ciężki może okazać się tylko pierwszy rok życia ich pociech. Potem już naprawdę jest z górki! Przede wszystkim dlatego, że dzieci wchodzą w interakcje między sobą i potrafią „zająć się sobą” nie potrzebując już do wszystkiego rodziców.

 

Ale co gdy jeszcze są malutkie i wymagające? Czy chusta może być rozwiązaniem w codziennym życiu?

Jak najbardziej!. Choć nie miałam bliźniaków to wiem, jak noszenie w chuście funkcjonuje u moich znajomych. I widzę, że się dobrze sprawdza.

Czy jest specjalna chusta do noszenia bliźniaków?

Nie, nie ma takiej chusty ani nosidła, które w pełni zabezpieczałoby noszenie dwójki dzieci na raz. Do noszenia dwójki są potrzebne dwie chusty!

Jak nosić dwójkę na raz?

Jako doradca uczę wiązać dwójkę w ten sposób, że jedno jest na plecach a drugie na brzuchu osoby noszącej. Wtedy szybciej zachęcam, aby jak najwcześniej zacząć nosić na plecach. Biorąc jednak pod uwagę życie codzienne w domu z bliźniakami to w praktyce wystarcza możliwość noszenia jednego dziecka. Jeśli tylko istnieje taka możliwość to każdy z rodziców nosi po prostu jedno dziecko.

Jeżeli jest konieczność noszenia dwójki jednocześnie to najlepiej sprawdza się kombinacja: chusta kółkowa i plecak prosty. Zakłada się kółkową bez dziecka, dosyć blisko ciała. Kółka wysoko. Wiąże się pierwsze dziecko na plecach w plecak prosty. Potem wkłada drugie dziecko do przygotowanej kółkowej. Plus jest taki, że każde dziecko można wyjąć z chusty bez budzenia drugiego.

Czyli będzie potrzebna jedna chusta tkana długa i jedna kółkowa. Albo po prostu dwie tkane.

Czy chusta od początku może zastąpić opaskę do kangurowania?

Należy rozróżnić, że opaska służy do kangurowania tylko i wyłącznie w pozycji półleżącej! A dziecko w chuście można już nosić. Często jednak bliźniaki to wcześniaki, więc w chuście można je zacząć nosić gdy  każde osiągnie wagę 2 kg. Wtedy można z nim spacerować w chuście.

Kangurowanie jednak polecam od urodzenia! Pisałam o tym tutaj

Nie ma nic lepszego niż tulenie się, szczególnie skóra do skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *